1092D1-28V
DigiKey Part Number
1092D1-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092D1-28V
Description
LED PNL IND RED DIFF WIRE LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 28V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1092D1-28V Models
Category
Ratings
DC
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Shape
Round
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Red
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)