MFU1206FF00500P100
DigiKey Part Number
MFU1206.50TR-ND - Tape & Reel (TR)
MFU1206.50CT-ND - Cut Tape (CT)
MFU1206.50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFU1206FF00500P100
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFU1206FF00500P100 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Digi-Reel®
Melting I²t
9.0E-4
Part Status
Active
Approval Agency
IEC, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.022" H (3.20mm x 1.60mm x 0.55mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.66 Ohms