VJ0402A151FXAPW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 128
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
YAGEO
KEMET
TDK
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
150 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
VJ0402A151FXAPW1BC
DigiKey Part Number
VJ0402A151FXAPW1BC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402A151FXAPW1BC
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402A151FXAPW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)