T95B156K016CSBL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 1611 (4028 Metric) 550mOhm
T95B156K016CSBL
DigiKey Part Number
T95B156K016CSBL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T95B156K016CSBL
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 1611
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T95B156K016CSBL Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V