M39003/01-5213 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 73
KEMET
In Stock: 173
39 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10 V Axial
M39003/01-5213
DigiKey Part Number
M39003/01-5213-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M39003/01-5213
Description
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Package / Case
Axial
Series
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Packaging
Bulk
Manufacturer Size Code
B
Part Status
Active
Features
High Reliability
Capacitance
Failure Rate
P (0.1%)
Tolerance
±5%
Grade
Military
Voltage - Rated
10 V
Qualification
MIL-PRF-39003/1
Type
Hermetically Sealed
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C