298D105X0010K2T
DigiKey Part Number
718-1719-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1719-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1719-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
298D105X0010K2T
Description
CAP TANT 1UF 20% 10V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0402 (1005 Metric) 20Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
298D105X0010K2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
20Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
10 V