TACK105M010QTA
DigiKey Part Number
478-2548-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2548-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2548-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACK105M010QTA
Description
CAP TANT 1UF 20% 10V 0402
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0402 (1005 Metric) 15Ohm
EDA/CAD Models
TACK105M010QTA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
10 V