173D156X0010WW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
KEMET
KEMET
15 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V Axial
173D156X0010WW
DigiKey Part Number
173D156X0010WW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D156X0010WW
Description
CAP TANT 15UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D156X0010WW Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
W
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
10 V