T54EE477M016EZA025 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Polytech
In Stock: 400
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Polytech
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
T54EE477M016EZA025
DigiKey Part Number
3581-T54EE477M016EZA025TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T54EE477M016EZA025
Description
CAP TANT POLY 470UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz