VS-STPS20L15DPBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 712
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1.478
Diode 15 V 20A Through Hole TO-220AC
VS-STPS20L15DPBF
DigiKey Part Number
STPS20L15DPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-STPS20L15DPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-STPS20L15DPBF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 mA @ 15 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
410 mV @ 19 A