SB3H100-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 16.359
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 44
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 34.674
onsemi
Diodes Incorporated
Comchip Technology
Diode 100 V 3A Through Hole DO-201AD
SB540-E3/51
SB3H100-E3/73
DigiKey Part Number
SB3H100-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT)
SB3H100-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB3H100-E3/73
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SB3H100-E3/73 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 100 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-201AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 3 A