BZX85B2V7-TAP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 1
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 2.7 V 1.3 W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZX85B2V7-TAP
DigiKey Part Number
BZX85B2V7-TAP-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85B2V7-TAP
Description
DIODE ZENER 2.7V 1.3W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 20 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms