WSL2726L3000FEA
DigiKey Part Number
541-WSL2726L3000FEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSL2726L3000FEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSL2726L3000FEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2726L3000FEA
Description
RES SMD 300 UOHM 1% 3W 2726
Customer Reference
Detailed Description
0.3 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Nonstandard Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSL2726L3000FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)