RWR80S4R02FMB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 385
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Upgrade
Parametric Equivalent
4.02 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR80S4R02FMB12
DigiKey Part Number
RWR80S4R02FMB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR80S4R02FMB12
Description
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR80S4R02FMB12 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate
M (1%)