RWR74S1101BSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.1 kOhms ±0.1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74S1101BSRSL
DigiKey Part Number
RWR74S1101BSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74S1101BSRSL
Description
RES 1.1K OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74S1101BSRSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
S (0.001%)