RWR71SR249FSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
249 mOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR71SR249FSRSL
DigiKey Part Number
RWR71SR249FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR71SR249FSRSL
Description
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR71SR249FSRSL Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Failure Rate
S (0.001%)