RNX038200MFNEE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Riedon products by Bourns
In Stock: 51
Datasheet
Similar
C&B/RESI
In Stock: 62
Datasheet
200 MOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety Metal Oxide Film
RNX038200MFNEE
DigiKey Part Number
RNX200MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNX038200MFNEE
Description
RES 200M OHM 1% 200 PPM 1W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNX038200MFNEE Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.140" Dia x 0.420" L (3.56mm x 10.67mm)