RN65C4992DRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
49.9 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film
RN65C4992DRSL
DigiKey Part Number
RN65C4992DRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN65C4992DRSL
Description
RES 49.9K OHM 1/2W .5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RN65C4992DRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)