RLR05C51R0GSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
In Stock: 371
51 Ohms ±2% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR05C51R0GSRSL
DigiKey Part Number
RLR05C51R0GSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR05C51R0GSRSL
Description
RES 51 OHM 2% 1/8W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR05C51R0GSRSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)