RER75F10R0PC02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 81
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
10 Ohms ±1% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor
RER75F10R0PC02
DigiKey Part Number
RER75F10R0PC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER75F10R0PC02
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 30W
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Resistance
10 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
30W
Failure Rate
P (0.1%)
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C