IMC1812EU8R2K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
Similar
Würth Elektronik
Bourns Inc.
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 270 mA 1.4Ohm Max 1812 (4532 Metric)
IMC1812EU8R2K
DigiKey Part Number
IMC1812EU8R2K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812EU8R2K
Description
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IMC1812EU8R2K Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.4Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)