3613C8R2K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
8.2 µH Unshielded Inductor 270 mA 1.4Ohm Max 1812 (4532 Metric)
3613C8R2K
DigiKey Part Number
3613C8R2K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3613C8R2K
Description
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
25MHz
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
1.4Ohm Max