IMC1008ER22NJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Würth Elektronik
In Stock: 4.502
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
22 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 100mOhm Max 1008 (2520 Metric)
IMC1008ER22NJ
DigiKey Part Number
IMC1008ER22NJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1008ER22NJ
Description
FIXED IND 22NH 1A 100 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
60 @ 350MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)