IHLE2020CDER2R2M51
DigiKey Part Number
541-IHLE2020CDER2R2M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE2020CDER2R2M51CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE2020CDER2R2M51DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE2020CDER2R2M51
Description
FIXED IND 2.2UH 6.5A 26 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 6.5 A 26mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
39.8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.232" L x 0.216" W (5.89mm x 5.49mm)
Current - Saturation (Isat)
7.1A
Height - Seated (Max)
0.135" (3.43mm)