BFC238361333 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
KEMET
0.033 µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238361333
DigiKey Part Number
BFC238361333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238361333
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)