BFC238360223 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
KEMET
0.022 µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238360223
DigiKey Part Number
BFC238360223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238360223
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 2KVDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)