BFC238334113 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.011 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238334113
DigiKey Part Number
BFC238334113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238334113
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
350V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)