7050-100-LF
DigiKey Part Number
438-1097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7050-100-LF
Description
BREADBOARD GENERAL PURPOSE PTH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Breadboard, General Purpose Plated Through Hole (PTH) Pad Per Hole (Round) 0.050" (1.27mm), 0.100" (2.54mm)
Category
Pitch
0.050" (1.27mm), 0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Twin Industries
Circuit Pattern
Pad Per Hole (Round)
Packaging
Bulk
Hole Diameter
0.026" (0.66mm), 0.035" (0.89mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
8.00" L x 8.00" W (203.2mm x 203.2mm)
Proto Board Type
Breadboard, General Purpose
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"