SBBTH127P
DigiKey Part Number
SBBTH127P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBBTH127P
Description
BREADBOARD GENERAL PURPOSE PTH
Detailed Description
Breadboard, General Purpose Plated Through Hole (PTH) Pad Per Hole (Round) 0.050" (1.27mm) Grid
Category
Pitch
0.050" (1.27mm) Grid
Circuit Pattern
Pad Per Hole (Round)
Series
Hole Diameter
0.025" (0.64mm)
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W (50.8mm x 50.8mm)
Part Status
Active
Board Thickness
0.063" (1.60mm)