TMR 10-2410WIR
DigiKey Part Number
1951-TMR10-2410WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMR 10-2410WIR
Description
8.25W DC/DC CONVERTER ISOLATED,
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMR 10-2410WIR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.87" L x 0.38" W x 0.47" H (22.0mm x 9.6mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
8-SIP
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
2.5A
Approval Agency
CB, cURus
Power (Watts)
10 W