LP5951MG-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP5951MG-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP5951MG-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP5951MG-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5951MG-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC-70-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5
EDA/CAD Models
LP5951MG-3.3/NOPB Models
PSRR
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA