LP3874EMPX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-LP3874EMPX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LP3874EMPX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LP3874EMPX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3874EMPX-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP3874EMPX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
9 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
15 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 800mA