LP3874EMP-3.3
DigiKey Part Number
2156-LP3874EMP-3.3-14-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP3874EMP-3.3
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
9 mA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 800mA