LP2989ILD-2.5/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 1.636
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-WSON (4x4)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP2989ILD-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
LP2989ILD-2.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP2989ILD-2.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP2989ILD-2.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2989ILD-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LP2989ILD-2.5/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
175 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
9 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-WSON (4x4)
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA