LM4431M3X-2.5 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 8.359
Datasheet
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 2.609
Datasheet
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 146
Diodes Incorporated
Similar
Analog Devices Inc.
Similar
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Diodes Incorporated
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±2% 15 mA SOT-23-3
SOT-23-3
LM4431M3X-2.5
DigiKey Part Number
LM4431M3X-2.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4431M3X-2.5
Description
IC VREF SHUNT 2% SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4431M3X-2.5 Models
Category
Temperature Coefficient
30ppm/°C Typical
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Cathode
100 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±2%