TL2BR068F
DigiKey Part Number
A105810TR-ND - Tape & Reel (TR)
A105810CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL2BR068F
Description
RES 0.068 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
68 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL2BR068F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)