RLC73V2ER018FTDF is available for purchase but is not normally stocked.
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
18 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
RLC73V2ER018FTDF
DigiKey Part Number
1712-RLC73V2ER018FTDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC73V2ER018FTDF
Description
RLC73V 2E R018 1% 1K RL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)