CRG0805F10M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 34.585
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 7.446
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
In Stock: 147
Similar
YAGEO
10 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
CRG0805F10M
DigiKey Part Number
CRG0805F10M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0805F10M
Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRG0805F10M Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)