BMB2A0060LN2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 8.761
Datasheet
60 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 850mA 50mOhm
BMB2A0060LN2
DigiKey Part Number
A102077TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMB2A0060LN2
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
850mA
Manufacturer
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)