3204X204P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 977
Datasheet
200 kOhms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3204X204P
DigiKey Part Number
3204X204P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3204X204P
Description
TRIMMER 200K OHM 0.1W J LEAD TOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3204X204P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
200 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±25%