ANT-916-WRT-UFL
DigiKey Part Number
ANT-916-WRT-UFL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-WRT-UFL
Description
RF ANT 916MHZ DOME U.FL PANEL MT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Dome U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Panel Mount
EDA/CAD Models
ANT-916-WRT-UFL Models
Category
Number of Bands
1
VSWR
1.9
Series
Gain
-0.1dBi
Features
Cable - 216mm
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Panel Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
0.433" (11.00mm)
Frequency (Center/Band)
900MHz, 915MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
900MHz ~ 930MHz