VLS201612ET-6R8M-CA
DigiKey Part Number
445-174135-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174135-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174135-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS201612ET-6R8M-CA
Description
FIXED IND 6.8UH 600MA 708 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 708mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
VLS201612ET-6R8M-CA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
580mA
DC Resistance (DCR)
708mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)