VLF302515MT-4R7M-CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.268
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 3.153
Datasheet
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.95 A 90mOhm Max Nonstandard
VLF302515MT-4R7M-CA
DigiKey Part Number
445-174105-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLF302515MT-4R7M-CA
Description
FIXED IND 4.7UH 1.95A 90 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLF302515MT-4R7M-CA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.03A
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.118" L x 0.098" W (3.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)