FK26X5R1E475KN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 10.038
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 15.323
Datasheet
Similar
Similar
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK26X5R1E475KN006
DigiKey Part Number
FK26X5R1E475KN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X5R1E475KN006
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X5R1E475KN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)