FK24X5R1C106MR006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 3.684
Datasheet
Similar
Similar
10 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK24X5R1C106MR006
DigiKey Part Number
FK24X5R1C106MR006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24X5R1C106MR006
Description
CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK24X5R1C106MR006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)