C3216JB1E475K160AA
DigiKey Part Number
445-11713-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-11713-1-ND - Cut Tape (CT)
445-11713-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216JB1E475K160AA
Description
CAP CER 4.7UF 25V JB 1206
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216JB1E475K160AA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Obsolete
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)