C2012X5R1A685K060AC
DigiKey Part Number
445-14365-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14365-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14365-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X5R1A685K060AC
Description
CAP CER 6.8UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C2012X5R1A685K060AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)