C2012C0G1H272J060AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1.887
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 3.075
Datasheet
Direct
KEMET
Murata Electronics
Murata Electronics
Upgrade
KEMET
In Stock: 562
Similar
KYOCERA AVX
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 606
2700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
C2012C0G1H272J060AA
DigiKey Part Number
445-7508-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7508-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012C0G1H272J060AA
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012C0G1H272J060AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)