C1608X7R2A153K080AA
DigiKey Part Number
445-4426-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4426-1-ND - Cut Tape (CT)
445-4426-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R2A153K080AA
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X7R2A153K080AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)