C1608C0G1HR75C080AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 7.920
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 4.680
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
0.75 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1HR75C080AA
DigiKey Part Number
445-5007-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608C0G1HR75C080AA
Description
CAP CER 0.75PF 50V C0G 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608C0G1HR75C080AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)